Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:

Audi prezentuje nowe RS 4 Avant

Dodano: 05 października 2019

Audi Sport GmbH dopracowało teraz wiele szczegółów wprowadzonego na rynek we wrześniu 2017 r. Audi RS 4 Avant (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 9,2; łączna emisja CO2 w g/km: 211 - 210). Na nowo zaprojektowany przód pojazdu oraz jego sportowe wnętrze z nowym systemem operacyjnym MMI touch, podkreślają sportowe aspiracje modelu mogącego poszczycić się legendarnymi poprzednikami.

 

Muskularny: stylistyka zewnętrzna

Przód nowego RS 4 Avant został gruntownie przeprojektowany i znacznie różni się teraz od przodu bazowego Audi A4 Avant. Osłona chłodnicy Singleframe jest szersza i bardziej płaska. Podobnie jak w większych modelach typu RS: RS 6 Avant (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 11,6 – 11,4; łączna emisja CO2 w g/km: 265 – 261) oraz w RS 7 Sportback (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 11,7 – 11,5; łączna emisja CO2 w g/km: 268 – 283), Singleframe w RS 4 Avant ma kratownicę o strukturze trójwymiarowego plastra miodu. Kratownica, tak jak w innych modelach typu RS, błyszczy głęboką czernią. By nadać jej czystego wyglądu, pozbawiono ją ramy. Grill opatrzony emblematem RS 4 osadzono bezpośrednio w zderzaku, a po jego bokach dodano duże wloty powietrza z pionowym podziałem.

Kształt diodowych reflektorów przednich RS 4 Avant również został przeprojektowany. Opcjonalne reflektory matrycowe (Matrix LED) z przyciemnianymi szkłami dopełniają odświeżonego wizerunku wysokowydajnego Avanta i odróżniają go od innych członków rodziny A4. Nadkola z zamontowanymi na nich blisterami quattro są w porównaniu z Audi A4 Avant o 30 mm szersze zarówno w przodzie, jak i z tyłu pojazdu. Błyszczące czernią elementy stylistyczne umieszczone obok reflektorów, podkreślają efekt szerokości samochodu.

Pakiety stylistyczne „gloss black – błyszcząca czerń”, „matt aluminium – matowe aluminium” i „carbon – karbon”, dodają indywidualnych akcentów nakładkom na progi, obudowom lusterek zewnętrznych oraz zderzakom. Na życzenie, w ramach pakietów stylistycznych „gloss black” i „carbon”, zamówić można czarne pierścienie w logo Audi i czarne logo RS. Dla uzyskania efektu „niedopracowania”, można też zupełnie zrezygnować ze znaków RS. Relingi dachowe standardowo są matowo czarne. Specyficzny dla samochodów typu RS spojler na tylnej krawędzi dachu, wkładka dyfuzora oraz chromowane końcówki układu wydechowego RS, nadają autu wyrazistego wykończenia. Opcjonalny układ wydechowy RS sport z czarnymi końcówkami rur wydechowych wytwarza niepowtarzalny, sportowy dźwięk. Kierowca sam, za pośrednictwem systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select decyduje, czy chce uzyskać dźwięk sportowy, czy bardziej stonowany.

Pełna moc przyczepności: napęd

Silnik 2.9 TFSI V6 biturbo został stworzony przez Audi Sport GmbH na bazie legendarnego 2.7 V6, który napędzał pierwsze RS 4 Avant z roku 1999. Wtedy V6 biturbo miało moc wyjściową 279 kW (380 KM). Nowe RS 4 Avant ma moc 331 kW (450 KM), co oznacza, że z jednego litra pojemności skokowej otrzymujemy tu 155,5 KM. Pozwala to RS 4 Avant rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,1 sekundy. Masa silnika TFSI to 182 kilogramy – o 31 kilogramów mniej niż w silniku V8 montowanym w modelu poprzednim z roku 2012. Oznacza to również mniejszą masę pojazdu brutto oraz lepszy rozkład obciążenia osi – to dwa warunki wstępne imponującej wydajności. Jednostka V6 biturbo osiąga imponujący moment obrotowy 600 Nm, przekazywany na wał korbowy przy prędkości obrotowej silnika od 1900 do 5000 obr./min. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h, ale dzięki pakietowi dynamicznemu RS można to ograniczenie podnieść do 280 km/h.

Każda z dwóch turbosprężarek silnika 2.9 TFSI przypisana jest do konkretnego rzędu cylindrów, a razem wytwarzają ciśnienie doładowania rzędu 1,5 bara. Tak jak we wszystkich silnikach V6 i V8 budowanych przez Audi, turbosprężarki instalowane są pomiędzy ułożonymi pod kątem 90 stopni w układzie „V” rzędami cylindrów. Tym samym strona wydechowa głowic cylindrów znajduje się po wewnętrznej stronie silnika, a strona ssąca po jego stronie zewnętrznej. Taki układ pozwala na kompaktową konstrukcję i umożliwia krótkie drogi przepływu gazów przy minimalnych stratach, co pozwala jednostce 2.9 TFSI reagować szczególnie spontanicznie na ruch pedału gazu.

Jednostka V6 zachwyca nie tylko doskonałymi osiągami, ale również wysoką wydajnością. Wg pomiarów nowego cyklu WLTP zużywa tylko 9,2 litra benzyny na 100 km, co odpowiada emisji 208 gram dwutlenku węgla na kilometr. W porównaniu z modelem poprzednim, spalanie jest mniejsze o 17 procent. Decydującym o tym czynnikiem jest opracowany przez Audi proces spalania, znany pod nazwą metody cyklu B. Metoda ta została opracowana specjalnie z myślą o obciążeniach częściowych, które są dominującym trybem pracy silnika w jego normalnym użytkowaniu. W przypadku wyższych obciążeń i wyższych prędkości obrotowych, dwustopniowy system zmiennych faz rozrządu Audi Valvelift System (AVS) zamyka zawory ssące z opóźnieniem, zwiększając tym samym czas otwarcia do 200 stopni obrotu wału korbowego. Jednocześnie skok zaworu zwiększa się z 6 do 10 milimetrów. W ten sposób ładowanie cylindra odpowiednio się zwiększa - obroty silnika wzrastają i zapewniają dużą moc wyjściową.

Moc jednostki 2.9 TFSI za pośrednictwem sportowej, ośmiobiegowej, automatycznej skrzyni biegów tiptronic przepływa do stałego napędu na cztery koła quattro. Podczas regularnej jazdy system dostarcza więcej mocy do kół osi tylnej. Jego czysto mechaniczny centralny mechanizm różnicowy na oś tylną kieruje 60 procent momentu obrotowego, a na oś przednią 40 procent. Kiedy na jednej z osi dochodzi do niepożądanego poślizgu, większość mocy silnika kierowana jest błyskawicznie i automatycznie na drugą oś – maksymalnie 70 procent mocy na oś przednią i nawet 85 procent na oś tylną. Wysokie wartości blokowania umożliwiają wyraźne zdefiniowanie rozkładu momentu obrotowego i bardzo precyzyjną interakcję z systemem ESC oraz z selektywnym rozkładem momentów napędowych między kołami.

Selektywny rozkład momentów napędowych między kołami działa na wszelkich typach nawierzchni. Podczas jazdy ze sportowym zacięciem, za pomocą elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC przyhamowuje delikatnie koła znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu, przekazując jednocześnie większość momentu obrotowego na bardziej obciążone koła będące po jego stronie zewnętrznej. Różnica sił dosłownie wciska samochód w zakręt, pozwalając mu precyzyjnie podążać za kątem skrętu kierownicy. Wynik: precyzyjne, zwrotne i neutralne prowadzenie pojazdu. Opcjonalny, sportowy mechanizm różnicowy quattro o specyficznym dla modeli typu RS zestrojeniu, zapewnia jeszcze bardziej dynamiczną reakcję podczas przyspieszania w zakrętach. Rozdziela moment obrotowy pomiędzy tylne koła w sposób aktywny i ukierunkowany, poprawiając tym samym przyczepność, stabilność i dynamikę. Podczas skręcania lub przyspieszania w zakręcie, moment obrotowy jest w przeważającej mierze kierowany w kierunku tylnego koła na zewnątrz zakrętu - samochód jest dosłownie wciśnięty w zakręt, eliminując nawet najmniejsze przejawy podsterowności. W przypadku nadsterowności, sportowy mechanizm różnicowy stabilizuje pojazd, kierując moment obrotowy na koło po wewnętrznej stronie łuku.

Sportowo zestrojone: zawieszenie

Osiowa koncepcja zawieszenia Audi RS 4 Avant z pięcioma wahaczami zarówno z przodu, jak i z tyłu, pozwala na optymalną absorpcję sił wzdłużnych i poprzecznych. Wyposażone standardowo w zawieszenie RS sport Audi RS 4 Avant, jest o siedem milimetrów niższe niż model bazowy S4 z zawieszeniem sportowym.

Dostępne na życzenie zawieszenie RS sport plus z systemem dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control DRC, poprawia jakość prowadzenia i pozwala pojazdowi jeszcze lepiej trzymać się drogi. Jednorurowe amortyzatory mają zmienną charakterystykę, którą kierowca może ustawić w trzech stopniach. Przewody olejowe oraz zawór centralny łączą po dwa amortyzatory rozmieszczone naprzeciwlegle po przekątnej. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, zawory regulują przepływ oleju w amortyzatorze osadzonego dodatkowo na sprężynie koła przedniego toczącego się po zewnętrznym łuku. Technika ta wzmacnia amortyzację koła i redukuje wszelkie wychylenia pojazdu na boki i tzw. nurkowanie. Koncepcja ta poprawia wydajność i daje wyraźnie wyczuwalne różnice podczas jazdy w poszczególnych trybach (comfort, auto, dynamic) systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Proporcjonalne zawory są elektrycznie uruchamiane tylko wtedy, gdy mają spowolnić przepływ oleju w tłokach – czyli wtedy, gdy pożądana jest odpowiednia sprężystość zawieszenia.

Nowa generacja amortyzatorów ze zintegrowanym zaworem jest bardziej kompaktowa i lżejsza. Ponadto umożliwia uzyskanie jeszcze szerszej gamy sił tłumienia – od trybu komfortowego, aż do dynamicznego – a także dokładniejszą regulację zawieszenia dla dużych sił tłumienia, które występują zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Rezultat: zawieszenie RS sport z systemem dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control (DRC) w trybie „comfort” zapewnia bardzo dużą wygodę jazdy, a w trybie „dynamic” utwardza zawieszenie. Prowadzenie wtedy jest bardzo precyzyjne, nawet podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością.

Skonstruowany z myślą o samochodach typu RS dynamiczny układ kierowniczy, dostępny jest jako alternatywa dla standardowego, elektromechanicznego wspomagania kierownicy. Dynamiczny układ kierowniczy, w zależności od prędkości jazdy, od kąta skrętu kierownicy i od wybranego trybu systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, zmienia przełożenie kierownicy nawet o 100 procent. Przy niskich prędkościach – np. w ruchu miejskim i podczas manewrowania – dynamiczny układ kierowniczy działa bardzo bezpośrednio. Dwa obroty kierownicą wystarczają na pełen zakres skrętu. Wspomaganie kierownicy jest wtedy efektywne, a manewry związane z parkowaniem proste. Na zwykłej drodze poza terenem zabudowanym bezpośrednie działanie i wspomaganie są stopniowo coraz mniejsze. Przy dużej prędkości na autostradzie, pośrednie przełożenie i mała siła wsparcia niwelują niespokojne ruchy kierownicy, pomagając w ten sposób utrzymać prosty tor jazdy. Dynamiczny układ kierowniczy ściśle współpracuje z elektronicznym systemem stabilizacji toru jazdy ESC i w ten sposób zapewnia bezpieczeństwo, a jednocześnie daje radość sportowego prowadzenia auta. W razie potrzeby, system kontruje – jego delikatne, zazwyczaj niezauważane przez kierowcę ingerencje, zmieniając obciążenia redukują zarówno podsterowność, jak i nadsterowność. Podczas hamowania na nawierzchniach o słabej przyczepności, system wspomaga kierowcę aplikując zdefiniowane, stabilizujące ingerencje w pracę układu kierowniczego. Na takie interwencje dynamiczny układ kierowniczy potrzebuje mniej czasu niż układ hamulcowy dla wytworzenia odpowiedniego ciśnienia hamowania. W wielu sytuacjach dynamiczny układ kierowniczy załatwia większą część zadania. Przyhamowanie staje się wtedy zbędne, albo służy tylko do łagodnej redukcji prędkości. Przewaga w bezpieczeństwie i sportowej charakterystyce jazdy jest zauważalna najbardziej przy dużych prędkościach lub podczas jazdy w trudnych warunkach, np. w deszczu czy śniegu.

Za pomocą dostępnego w standardzie systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, kierowca może tworzyć na własne potrzeby osobiste doświadczenia z jazdy. W systemie dostępnych jest pięć trybów/profili: comfort, auto, dynamic oraz dwa tryby charakterystyczne dla samochodów typu RS, w pełni konfigurowalne RS1 i RS2. Za pomocą systemu Audi drive select wpłynąć można na zarządzanie pracą silnika i skrzyni biegów, wspomagania kierownicy, zawieszenia, dynamicznego układu kierowniczego, mechanizmu różnicowego quattro sport, brzmienia silnika oraz na charakterystykę automatycznej klimatyzacji. Konfigurowalny tryb RS2 wpływa z kolei na pracę systemu elektronicznej stabilizacji jazdy ESC.

Nowy RS 4 Avant fabrycznie wyposażony jest w 19-calowe, kute z aluminium felgi w rozmiarze 265/35. Na życzenie dostępne są również felgi 20-calowe w różnych stylistykach, m.in. w pełni frezowane felgi pięcioramiennne w całości malowane w matowym brązie. Dla nich przeznaczono opony w rozmiarze 275/30. Mocne stalowe hamulce RS z perforowanymi tarczami kompozytowymi zapewniają pewne hamowanie. Mają one średnicę 375 mm na przedniej osi i 330 mm na tylnej osi. Sześciotłoczkowe zaciski hamulcowe z logo RS są malowane na czarno lub opcjonalnie na czerwono. Na życzenie, na przedniej osi działają szczególnie odporne na tzw. fading hamulce ceramiczne RS. Ich zaciski są dostępne w kolorach czerwonym, szarym i niebieskim. Perforowane tarcze mają tu średnicę 400 mm.

Połączony z siecią kokpit: wnętrze

Wnętrze Audi RS 4 Avant utrzymane jest w całości w czerni. W konturach drzwi i w krawędziach konsoli środkowej znajdują się diodowe pasma świetlne, których kolor światła w ramach opcjonalnego pakietu oświetlenia nastrojowego Ambiente zmieniać można w aż 30 odcieniach. Pozioma orientacja deski rozdzielczej daje poczucie przestrzeni wnętrza. Kierowca i pasażer przedniego siedzenia witani są podświetlaną listwą progową z umieszczonym na niej logiem RS 4. Dostępny na życzenie pakiet stylistyczny RS dodaje wnętrzu nieco kolorów. Ponadto w jego ramach na konsoli środkowej, na podłokietnikach, na pasach bezpieczeństwa i na dywanikach pojawia się logo RS. Kierownica, dźwignia zmiany biegów oraz podparcia kolan pokryte są Alcantarą z kontrastowymi, czerwonymi przeszyciami. Poszerzony pakiet stylistyczny RS oprócz czerwieni oferuje również pewne akcenty stylistyczne utrzymane w szarości.

Ekran systemu MMI touch o przekątnej 10,1 cala jest centralnym elementem obsługi nowego systemu operacyjnego. Umieszczono go w centrum tablicy rozdzielczej i delikatnie zwrócono w stronę kierowcy. Na powitanie kierowcy zajmującego miejsce w samochodzie, dotykowy ekran wysokiej rozdzielczości wyświetla animację graficzną RS 4 Avant. Ekran MMI touch, który przejął wszystkie zadania poprzednio montowanego w tym modelu przycisku obrotowego na konsoli środkowej, daje akustyczny sygnał zwrotny. Kierowca może na nim wywołać monitor RS, dający podgląd temperatury poszczególnych układów i podzespołów pojazdu, maksymalnych sił przeciążenia, czy informacji o temperaturze i ciśnieniu opon. Z kolei widok RS wyświetlający się w wirtualnym kokpicie Audi virtual cockpit dostarcza informacji na temat ciśnienia w oponach, momentu obrotowego, mocy wyjściowej, temperatury oleju w silniku, czasów okrążeń, pomiarów przyspieszenia i sił przeciążenia. Wyświetlacz kontrolny zmiany biegów podpowiada kierowcy konieczność zmiany biegu gdy osiągnięty zostanie górny limit obrotów silnika. Opcjonalny wyświetlacz danych na szybie head-up display pokazuje również niektóre informacje specyficzne dla modeli typu RS, jak np. podpowiedź o konieczności zmiany biegu.

Dzięki precyzyjnej hierarchii, struktura nowego systemu operacyjnego dostosowana jest do oczekiwań użytkowników i jest łatwa w obsłudze. Funkcja obsługi językiem naturalnym rozumie wiele fraz z języka potocznego i szybko przekształca je w polecenia. Nawigacja nowego RS 4 Avant jest teraz bardziej uniwersalna i przyjazna dla użytkownika. Gama usług Audi connect i Audi connect plus zawiera m.in. usługi Car-to-X korzystające z funkcji rozproszonej inteligencji floty Audi.

Kierowca może włączyć tryb RS1 lub RS2 systemu Audi drive select za pomocą nowego przycisku „RS MODE” na spłaszczonej u dołu, pokrytej skórą sportowej kierownicy wielofunkcyjnej RS. Również nowe, alumniowe manetki zmiany biegów są znacznie większe niż w modelu poprzednim. Znaki RS – poza kierownicą i listwami na progach – noszą również sportowe fotele RS z opcjonalnym przeszyciem w kształcie plastra miodu oraz obszycie dźwigni zmiany biegów.

Wszechstronne wyposażenie

Audi RS 4 Avant zapewnia takie same możliwości codziennej użyteczności jak model bazowy – A4 Avant. Przedział bagażowy ma pojemność 495 litrów. Gdy zostaną złożone oparcia tylnych siedzeń i przestrzeń bagażnika zostanie wypełniona po sufit, pojemność wzrasta do 1495 litrów. Standardowo pokrywa bagażnika i wewnętrzna roleta uruchamiane są elektrycznie. Opcjonalnie dostępna jest możliwość otwierania i zamykania bagażnika przez bezdotykowe czujniki. Na żądanie Audi montuje również hak holowniczy, wysuwany elektrycznie po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Audi RS 4 Avant wspomaga osobę prowadzącą auto w wielu sytuacjach drogowych. Dostępnych jest w nim ponad 30 różnych systemów wsparcia kierowcy. Opcjonalne systemy pogrupowane są w dwa pakiety: „tour” i „city”. Wśród nich znajdują się m.in. adaptacyjny tempomat z funkcją stop & go kontrolujący automatycznie dystans od samochodu znajdującego się przed nami, asystent skrzyżowań, ostrzeżenie przy zmianie pasa czy ostrzeżenie przez wysokim krawężnikiem.

Paleta barw lakieru nowego Audi RS 4 Avant składa się z ośmiu kolorów, w tym nowego koloru niebieskiego Turbo i nowego koloru metalicznego czerwony Tango. Program Audi exclusive oferuje dodatkowo kolejne, spersonalizowane kolory lakierów, np. niebieski Nogaro z efektem perłowym. Ten właśnie lakier był charakterystyczny dla legendarnego poprzednika wszystkich obecnych modeli typu RS - RS 2 Avant z roku 1994.

Czytaj również