Dzisiaj jest 19 Lipca 2019, Piątek, imieniny obchodzą:

BMW Vision iNEXT

Dodano: 28 września 2018

BMW Vision iNEXT otwiera nową erę radości z jazdy. Seryjnie wytwarzana wersja iNEXT przejmie rolę flagowego modelu najnowszej technologii; produkcja w zakładzie Dingolfing ma się rozpocząć w 2021 roku. Nowy model skupia w sobie wszystkie strategiczne obszary innowacyjności BMW Group.

 

Na zewnątrz – nowoczesna elegancja emanująca pewnością siebie

BMW Vision iNEXT ma rozmiary i proporcje nowoczesnego przedstawiciela segmentu SAV, a jego bryła budzi respekt. Już na pierwszy rzut oka widać pionierski charakter pojazdu uwydatniony dzięki wyraziście ukształtowanym formom i powierzchniom. Wrażenie to dodatkowo potęguje olśniewający lakier i wyrafinowane detale. Nadwozie w kolorze płynnej szaroróżowej miedzi mieni się od ciepłej miedzi aż po ciemny róż, nadając samochodowi dynamiczny charakter nawet podczas postoju.

Duża atrapa chłodnicy w kształcie nerek, kultowy rysunek szyb bocznych oraz niebieskie powierzchnie akcentowe z przodu, po bokach i z tyłu auta wyraźnie nawiązują do stylistyki BMW i, którą zaprezentowano po raz pierwszy w BMW i Vision Dynamics w 2017 roku. Przy otwieraniu auta niebieskie akcenty są podświetlane, uwydatniając wyraziście poprowadzone kontury nadwozia. Powierzchnie szklane, takie jak duże szyby i lampy, są płynnie wkomponowane w bryłę auta, przypominając misterną intarsję.

Kultowe „nerki” i czterooki przód podkreślają temperament

Centralnym elementem przodu auta jest duża, pionowa atrapa chłodnicy w kształcie nerek. Podobnie jak w przypadku wszystkich pojazdów z napędem elektrycznym, element ten jest zaślepiony. Samochód nie ma silnika spalinowego, który wymagałby chłodzenia, więc „nerki” służą jako inteligentny panel mieszczący różne czujniki. Nadruk 3D wskazuje na technologię znajdującą się tuż pod powierzchnią. Wyjątkowo smukłe reflektory stanowią nowoczesną interpretację charakterystycznego dla BMW czterookiego przodu. Przednia szyba płynnie przechodzi w duży dach panoramiczny. Dzięki temu tył zyskuje wizualną lekkość, a innowacyjne wnętrze jest dokładnie widoczne z zewnątrz.

Nowoczesny wygląd i drzwi otwierane w przeciwne strony

Z profilu BMW Vision iNEXT imponuje atletyczną postawą godną nowoczesnego SAV-a z rodziny BMW. Funkcjonalna, dwubryłowa konstrukcja nadwozia i długa linia dachu gwarantują przestronność wnętrza. Z kolei duży rozstaw osi i krótkie zwisy dodają sylwetce samochodu dynamiki. Mocno zarysowane powierzchnie opinają boki auta niczym naprężone muskuły. Efekt ten wzmacniają precyzyjnie poprowadzone linie uwydatniające wyrazisty kształt nadkoli. Duże (24-calowe) koła są niezwykle wydajne aerodynamicznie, a ich trójwymiarowo ukształtowana forma wpływa nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność. Kamery przejmują zadanie lusterek zewnętrznych, a podświetlane, dotykowe elementy graficzne zastępują konwencjonalne klamki, podkreślając nowoczesną zharmonizowaną stylistykę auta. BMW Vision iNEXT jest wyposażone w dwoje drzwi otwieranych w przeciwne strony bez rozdzielającego je słupka B. To rozwiązanie sprawia, że po otwarciu drzwi bez żadnych przeszkód widoczne jest przestronne wnętrze oraz powierzchnie ramy wykonane z włókna karbonowego. Dzięki czarnej okładzinie dolny pas po bokach zyskuje charakterystyczną dla SAV-a stylistykę, a wkomponowany niebieski pasek akcentowy wskazuje na elektryczny układ napędowy pojazdu.

Z tyłu poziomy układ linii i powierzchni tworzy szeroką i dynamiczną postawę. Efektowne, smukłe lampy tylne są dynamicznie rozciągnięte ku tyłowi samochodu, podkreślając jego wyjątkową formę. Dynamiczny przepływ powietrza wzdłuż dachu w połączeniu z dyfuzorem – podświetlonym dla dodatkowego efektu – optymalizuje aerodynamikę samochodu.

Wewnątrz – moje ulubione miejsce

Kierowcy BMW Vision iNEXT mają wybór. Mogą samodzielnie prowadzić samochód (tryb „Boost”) lub korzystać z zalet jazdy autonomicznej (tryb „Ease”). W trybie „Boost” elektryczny układ napędowy zapewnia niezwykle dynamiczną, a przy tym praktycznie bezgłośną i bezemisyjną jazdę. Z kolei w trybie „Ease” auto tworzy dla kierowcy i pasażerów przestrzeń, która sprzyja wykonywaniu najróżniejszych zajęć. W zależności od sytuacji BMW Vision iNEXT może być miejscem relaksu, interakcji, rozrywki lub koncentracji. Wachlarz możliwości jest tak szeroki jak potrzeby użytkowników. Aby im sprostać, kabinę zaprojektowano jako komfortową i luksusowo umeblowaną „przestrzeń życiową” na kołach – czyli nowe „ulubione miejsce”.

Wnętrze – strefa relaksu

Duży dach panoramiczny rozświetla wnętrze, tworząc pogodną, przyjazną atmosferę. Dzięki dwóm fotelom z przodu i jednoczęściowej kanapie z tyłu samochód mieści maksymalnie cztery osoby. Koncepcję wnętrza wyznacza kilka zdecydowanych linii. Dzięki tej wyjątkowej geometrii na pierwszy plan wysuwają się materiały i kolory. Połączenie tkaniny i drewna wzmacnia wrażenie wysokiej jakości, a poszczególne elementy wyposażenia przywodzą na myśl szlachetne meble. Kolorystyka kokpitu bazuje głównie na odcieniu Purus Rosé, brązie i beżu. Ich dopełnieniem są akcenty w połyskującym metalizowanym kolorze Mystic Bronze. W tylnej części kabiny dominuje tapicerka z tkaniny Enlighted Cloudburst, głównie w kolorze nafty, o delikatnym żakardowym splocie, która asymetrycznie pokrywa siedzisko i ciągnie się dalej ku bocznym panelom drzwi i półce bagażowej. Dzięki temu wizualnie oddzielono kokpit od tyłu, uzyskując efekt analogiczny do umeblowania przestrzeni mieszkalnej.

Czytaj również