Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2019, Niedziela, imieniny obchodzą:

Koncepcyjny Nissan IMs

Dodano: 08 lutego 2019

Nissan IMs, zaprezentowany podczas targów North American International Auto Show 2019 w Detroit, to zupełnie nowy typ samochodu – „podwyższony sportowy sedan”, wykorzystujący nadwozie, płytę podłogową i technologię napędu opracowane w ramach wizji inteligentnej mobilności Nissana.

 

Choć bliżej mu do limuzyny niż do crossovera, rewolucyjne proporcje koncepcyjnego modelu IMs sprawiają, że tworzy on zupełnie nowy segment. Definiuje go tożsamość samochodu o całkowicie elektrycznym napędzie, o podwyższonej kabinie, z akumulatorem umieszczonym pod nadwoziem. Bardziej przestronne wnętrze, uzyskane za sprawą wydłużenia rozstawu osi, skrywa niestandardowy układ siedzeń „2+1+2” z obrotowymi przednimi fotelami i tylną kanapą, na której mogą podróżować trzy osoby lub którą, po złożeniu obu skrajnych siedzeń, można przekształcić w komfortowy fotel „Premier Seat” na środku, zapewniając jednej osobie prawdziwie luksusowe warunki.

Projekt naznaczony wizją inteligentnej mobilności Nissana

Nietuzinkowy wygląd nadwozia i wnętrza modelu IMs uzyskano dzięki innowacyjnym technologiom samochodów elektrycznych oraz autonomicznej jazdy, opracowanym w ramach realizacji wizji inteligentnej mobilności Nissana, czyli podejścia firmy do zmian w zakresie zasilania i prowadzenia pojazdów oraz ich integracji ze społeczeństwem.

IMs to studium dwoistości i kontrastów. W trybie jazdy autonomicznej pojazd prowadzi się sam, bez ingerencji kierowcy, natomiast w trybie manualnym zapewnia ekscytujące wrażenia i wysokie osiągi, możliwe do uzyskania wyłącznie w zaawansowanym samochodzie elektrycznym.

IMs jest ponadto wyposażony w najlepsze technologie zwiększające bezpieczeństwo i funkcje łączności ze światem wirtualnym – wszystko to zamknięte w kusząco wyglądającym nadwoziu, stanowiącym kwintesencję nowoczesnego japońskiego wzornictwa i rzemiosła.

Elektryczny, autonomiczny, zapewniający przełomową łączność

Stanowiący perfekcyjne ucieleśnienie wizji wszystkich trzech filarów inteligentnej mobilności Nissana – inteligentnej jazdy, inteligentnej energii i inteligentnej integracji – IMs przyczynia się do tworzenia zrównoważonej mobilnej społeczności, której centrum stanowią samochody elektryczne, autonomiczna jazda oraz łączność.

Napęd elektryczny modelu IMs obejmuje szybko ładujący się akumulator o pojemności 115 kWh oraz dwa silniki elektryczne (z przodu i z tyłu), generujące łącznie 483 KM mocy (360 kW) i moment obrotowy wynoszący 800 Nm, dzięki czemu ten koncepcyjny model nie tylko bez problemu dotrzyma kroku nowoczesnym sportowym limuzynom, ale większość z nich zostawi w tyle. Zasięg wynoszący około 611 km na jednym ładowaniu sprawia, że IMs nie różni się pod tym względem od swoich zasilanych paliwem odpowiedników.

W Nissanie IMs zastosowano wysoko wydajny napęd na cztery koła, który wraz z idealnym rozkładem masy przodu i tyłu pojazdu zapewnia wyjątkową przyczepność oraz doskonałe właściwości jezdne przy pokonywaniu zakrętów niemal w każdych warunkach. Dzięki zaawansowanemu zawieszeniu pneumatycznemu, które dostosowuje się do warunków jazdy, IMs zapewnia komfortową jazdę i płynne pokonywanie wiraży.

Elegancki, kuszący, nieskazitelny wygląd nadwozia

Nadwozie koncepcyjnego modelu IMs jest przykładem nowej stylistyki „podwyższonego sportowego sedana” Nissana, według której tradycyjny sedan został przekształcony w pojazd o odważnych proporcjach, sportowym charakterze i doskonałych właściwościach aerodynamicznych. Tylko Nissan mógł stworzyć tak udane połączenie futurystycznych cech świadczących o zaawansowanej technologii z ponadczasowymi akcentami japońskimi.

Kształt nadwozia modelu IMs charakteryzują proste linie poziome i pionowe, zamiast profilowanych powierzchni. Zrezygnowano z charakterystycznego dla Nissana „pływającego dachu” i wykorzystano przesunięcie do przodu słupka A oraz nowe położenie słupka C, wynikające z nowych proporcji nadwozia. Elegancki kształt nie tylko zdradza sportowe zacięcie pojazdu, ale również obniża wartość współczynnika oporu powietrza. Ponadto poszczególne elementy nadwozia, takie jak błotniki, spojler przedni, progi oraz pełnowymiarowa osłona podwozia zapewniają skuteczną siłę dociskową i minimalne unoszenie pojazdu przy dużej prędkości.

Linia dachu jest inspirowana kształtem księżyca, z akcentami z anodyzowanego szczotkowanego aluminium w kolorze złotym, przywodzącymi na myśl pierścień księżyca powstający w chwili zaćmienia. Niestandardowe proporcje pojazdu – wynikające z szerokiego rozstawu osi i wydłużonej linii bocznej, przesunięte do przodu kabiny słupki A oraz opadająca linia okien tylnych – nadają pojazdowi prostą sylwetkę o czystych liniach.

Charakterystyczny dla Nissana motyw litery V jest widoczny w przedniej części nadwozia modelu IMs za sprawą formy i umiejscowienia reflektorów przednich. Śmiały kształt reflektorów jest zarówno wyrazisty, jak i praktyczny, nadając pojazdowi futurystyczny, a zarazem charakterystyczny dla marki Nissan wygląd. Agresywne koła o średnicy 22 cali dodatkowo potęgują sportowy charakter pojazdu.

W trybie jazdy autonomicznej w modelu IMs reflektory przednie i tylne lampy zespolone zmieniają kolor na niebieski, a oświetlenie znajdujące się pośrodku przodu i tyłu nadwozia pulsuje, informując pieszych i innych uczestników ruchu, że pojazd porusza się autonomicznie.

Kolejne charakterystyczne cechy nadwozia to głęboko poprowadzone linie drzwi, trójwymiarowa pokrywa silnika, holograficzne lampy tylne, zintegrowany spojler tylny oraz uniesiony tylny zderzak. Ciekawymi elementami 4-drzwiowego nadwozia bez słupków B są również tylne drzwi otwierane w drugą stronę w celu zapewnienia łatwiejszego dostępu, wyjątkowo cienka konstrukcja dachu, ukryte klamki z technologią eClinch, perfekcyjnie zlicowane szyby boczne oraz kamery zamiast lusterek bocznych. W trybie autonomicznym kamery boczne składają się.

Aby podkreślić japoński charakter pojazdu, na przyciemnianej szklanej powierzchni dachu modelu IMs umieszczono złotą geometryczną grafikę inspirowaną tradycyjnym japońskim wzorem o nazwie Asanoha. Wzór ten można dostrzec w wielu innych miejscach pojazdu, w tym również na kołach oraz wewnątrz kabiny.

Czytaj również