Dzisiaj jest 28 Stycznia 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:

Strzelce Krajeńskie zyskają obwodnicę

Dodano: 02 lipca 2020

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna postępowanie przetargowe na realizację obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Obwodnica jest pierwszą inwestycją z województwa lubuskiego, która powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

 

Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl

„Obwodnica Strzelec Krajeńskich, podobnie jak inne zadania w województwie lubuskim, powstanie dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic. Na obwodnicę, która wyprowadzi z miasta uciążliwy ruch tranzytowy, mieszkańcy Strzelec Krajeńskich czekają od wielu lat. Dziś robimy pierwszy krok do budowy tej inwestycji” – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy o długości ok. 7,3 km, która ominie miasto po północno-zachodniej stronie. Obwodnica Strzelec Krajeńskich zostanie zrealizowana w systemie Projektuj i buduj. Dla inwestycji została już wydana decyzja środowiskowa. Zawarcie umowy z wykonawcą zadania jest planowane w 2021 r., a roboty budowlane będą prowadzone w latach 2023-2025.

Celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 22. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Droga krajowa nr 22 jest ważnym korytarzem transportowym nie tylko w województwie lubuskim. Obwodnica usprawni również ruch na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim oraz pomiędzy granicą państwa a korytarzem drogi krajowej nr 11, a także w kierunku autostrady A1 i Trójmiasta.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie lubuskim powstanie 6 obwodnic:

- Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22,

- Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31,

- Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29,

- Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24,

- Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22,

- Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12.

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

kom/ jml/

Czytaj również