Dzisiaj jest 21 Maja 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:

LEGENDY MOTORYZACJIRSS

Volvo 262C kończy 40 lat

11 marca 2017
Czterdzieści lat temu, Volvo podjęło decyzję o zmianie swojego wizerunku statecznej, praktycznej i spokojnej marki. Kiedy Szwedzi zaprezentowali model 262 Coupe, nikt ze świata motoryzacji nie przeszedł obok niego obojętnie. Sprzedaż przerosła wszelkie oczekiwania pomimo dwukrotnie wyższej ceny niż modelu serii 200 w bazowej wersji.

Volvo Amazon obchodzi 60 urodziny

09 października 2016
Ponadczasowy model Volvo, Amazon został zaprezentowany sześćdziesiąt lat temu. Swoją nazwę zawdzięcza mitologicznym Amazonkom. Volvo Amazon to ikona marki, która stworzyła jej legendę.

25 lat Klasy E Cabriolet

09 października 2016
We wrześniu 1991 roku Mercedes-Benz otworzył przed nabywcami aut klasy wyższej nową, słoneczną perspektywę - podczas salonu samochodowego we Frankfurcie zaprezentował elegancki kabriolet serii 124, która od 1993 roku znana była jako Klasa E. Tym samym po ponad 20-letniej przerwie w ofercie producenta znów pojawił się otwarty model z czteroosobową kabiną. W dzisiejszej gamie Mercedes-Benz ten rodzaj nadwozia ma licznych reprezentantów w postaci kabrioletów Klasy C, Klasy E oraz Klasy S.

Legendy motoryzacji: Samochody MO

21 listopada 2015
Milicja Obywatelska została utworzona na podstawie Manifestu Lipcowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego oraz dekretu o powołaniu MO z 7 października 1944 roku. Pierwszym pojazdem produkcji polskiej eksploatowanym przez mundurową formację państwową o charakterze policyjnym była Warszawa M20. Po przeanalizowaniu licznych czasopism i stron internetowych udało nam się częściowo odtworzyć wykaz samochodów użytkowanych przez Komendy Wojewódzkie Milicji Obywatelskiej w drugiej połowie XX wieku.

Elektryczny DKW powrócił do Ingolstadt

24 stycznia 2015
Audi Tradition zaprezentowało kolejny, niezwykły nabytek do swojej kolekcji historycznych pojazdów. To „DKW Elektro-Wagen”, elektryczny samochód z roku 1956. W latach 1955 – 1962, Auto Union GmbH produkowało w Ingolstadt samochody DKW Schnellaster. Około stu zbudowanych tam egzemplarzy było pojazdami elektrycznymi, przeznaczonymi głównie dla dostawców energii, zakładów komunalnych i wytwórców akumulatorów. Elektryczny samochód dostawczy, który po pieczołowitym odrestaurowaniu „powrócił do domu“, jest eksponatem szczególnym: Ten mały bus był używany kiedyś na Wangerooge, wyspie na Morzu Północnym, po której nie mogą poruszać się pojazdy z silnikami spalinowymi.

Luksusowe limuzyny Mercedes-Benz

26 grudnia 2014
Wielkość i styl, połączone z technologicznym zaawansowaniem oraz niezrównanym komfortem – oto wspólne cechy luksusowych samochodów koncernu Daimler. Ich historia sięga niemal samych początkowych automobilizmu, a kolejne modele wyprzedzały swoje czasy i torowały drogę innowacyjnym rozwiązaniom. Poza zapewnieniem maksymalnej wygody pełniły też inną, istotna rolę – podkreślały status swoich właścicieli.

Opel Calibra ma 25 lat

28 września 2014
Prawdziwie kultowe samochody typu coupé powstają w firmie Opel. Po sukcesach modeli Manta, Opel GT i Monza przyszła kolej na smukłą Calibrę, która debiutowała podczas Salonu Samochodowego (IAA) we Frankfurcie w 1989 r., dokładnie 25 lat temu. Najlepszy współczynnik oporu powietrza spośród samochodów produkowanych seryjnie, niezależne zawieszenie kół i oś tylna z wahaczami skośnymi, opcjonalny napęd na cztery koła oraz supernowoczesne silniki benzynowe z katalizatorami pracującymi w układzie zamkniętym montowane w standardzie – wszystkie te cechy sprawiały, że była to wyjątkowo innowacyjna koncepcja, znacznie wyprzedzająca swoje czasy. Zalety Calibry zostały docenione w 1990 r., gdy zdobyła najbardziej prestiżową niemiecką nagrodę motoryzacyjną – Golden Steering Wheel.