Dzisiaj jest 11 Sierpnia 2022, Czwartek, imieniny obchodzą:

Pierwszą klasą ku przyszłości

Dodano: 08 września 2021

To niczym prywatny samolot, ale do jazdy po drogach. Audi prezentuje pojazd studyjny Audi grandsphere concept. Limuzyna grandsphere o długości 5,35 m łączy w sobie luksus prywatnej podróży o najwyższym komforcie, z bogatą ofertą wrażeń na pokładzie – każdy poczuje się tu jak podczas lotu samolotem w klasie business. Zautomatyzowana jazda na poziomie 4 otwiera przed użytkownikami nowe wymiary wolności.

 

Audi grandsphere, jako drugi z trzech samochodów koncepcyjnych serii „Sphere”, ma w całej trójce szczególną pozycję. Wiele z zastosowanych w nim rozwiązań technicznych i cech konstrukcyjnych, w ciągu kilku kolejnych lat będzie można odnaleźć w produkowanych seryjnie modelach marki Audi. Audi grandsphere concept to odzwierciedlenie ambicje marki, by w motoryzacji segmentu premium stać się pionierem transformacji technicznej i zupełnie nowych, holistycznych ofert mobilności.

W sierpniu 2021 roku pokazano po raz pierwszy elektrycznie napędzanego roadstera Audi skysphere concept. To spektakularna wizja zautomatyzowanego samochodu typu GT, który dzięki zmiennemu rozstawowi osi przekształca się w jeżdżący autonomicznie samochód sportowy. Oba samochody koncepcyjne, a także Audi urbansphere – ostatni przedstawiciel tej trójki, który ma się pojawić w 2022 roku, łączy fakt, że ich cała koncepcja opiera się na możliwości automatycznej jazdy na poziomie 4. To technika, nad której wprowadzeniem w drugiej połowie dekady, Audi pracuje wspólnie z CARIAD – think tankiem koncernu Volkswagen zajmującym się oprogramowaniem.

Poziom 4 nie tylko zmienia przestrzeń wnętrza tradycyjnego, zorientowanego na kierowcę kokpitu i foteli pasażerskich w przestronny salon, gdy tylko kierownica i pedały zostaną zredukowane. Otwiera też nowe poziomy swobody dla wszystkich pasażerów. Audi grandsphere nie tylko uwalnia kierowcę od zadań związanych z prowadzeniem pojazdu, ale jednocześnie oferuje wszystkim pasażerom szeroki wachlarz możliwości wykorzystania tej wolności do indywidualnych doświadczeń: komunikacji lub relaksu, pracy lub wycofania się do sfery prywatnej. Audi grandsphere concept zmienia się ze zwykłego samochodu w "urządzenie doznań".

Usługi własne Audi oraz integracja usług cyfrowych poszerzają te możliwości. Dzięki nim zyskuje się dostęp do wielu usług związanych z bieżącą podróżą – chodzi tu na przykład o zaplanowanie spektakularnej pod względem krajobrazowym trasy, a także o wybór restauracji czy hotelu. Można także załatwić codzienne czynności niezwiązane z podróżą. Przykład: poruszające się w zautomatyzowany sposób Audi grandsphere concept odbiera swoich pasażerów już z informacją o aktualnym celu podróży i samodzielnie troszczy się o miejsce parkingowe i ładowanie.

Indywidualnie dopasowywane są również oferty z zakresu infotainmentu, np. płynna integracja pokładowego streamingu z już wykorzystywanymi dostawcami muzyki i video. Kolejnym krokiem będzie w przyszłości dostęp do przygotowywanych przez Audi spersonalizowanych i ekskluzywnych ofert koncertów, wydarzeń kulturalnych, a nawet imprez sportowych, na które będą zapraszani klienci czterech pierścieni.

Audi grandsphere concept ilustruje dążenie marki do zdefiniowania progresywnego luksusu przyszłości. Dla Audi oznacza to zarówno ofertę nowych, wysokiej klasy wrażeń możliwych dzięki cyfryzacji, jak i kompleksowe podejście do równowagi środowiskowej, którego celem jest osiągnięcie w niedalekiej przyszłości neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wytwarzania wartości.

Czytaj również