Dzisiaj jest 28 Stycznia 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:

MOTO FAKTYRSS

Najbardziej ekologiczne auta 2020 roku

12 stycznia 2021
Jej celem jest promowanie rozwoju energooszczędnych i możliwie najmniej szkodliwych dla środowiska samochodów. Walcząca o poprawę jakości powietrza, jak najbardziej oszczędne wykorzystanie zasobów do transportu ludzi oraz ograniczenie globalnego ocieplenia, niezależna organizacja Green NCAP opublikowała najnowsze wyniki swoich badań na temat emisyjności aut. Pod uwagę wzięła pojazdy z każdym rodzajem napędu.

Jazda autem w dobrej kondycji

12 stycznia 2021
Długa podróż za kółkiem może być częścią służbowego zadania lub okazją do tego, by pobyć sam na sam ze sobą. Kiedy indziej to początek lub koniec rodzinnego wyjazdu, a czasami jazda tak po prostu, dla przyjemności. Niezależnie od tego, czy w długie trasy pcha głód wrażeń i podróży, czy obowiązki zawodowe, jest kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą połykać kilometry bezpiecznie, a po opuszczeniu auta cieszyć się dobrą formą.

Co to jest aquaplaning?

14 grudnia 2020
Dobra przyczepność na drodze to podstawa jazdy samochodem. W głównej mierze zależy ona od zachowania kontaktu opony z drogą. Do utraty przyczepności może dojść na przykład w trakcie intensywnych opadów deszczu, których szczególne natężenie obserwujemy w ostatnich dniach, lub po wjechaniu w głęboką kałużę. Bieżnik nie jest w stanie szybko odprowadzić wody spod czoła opony i dochodzi do wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Ogumienie „pcha” ciecz przed sobą powodując powstanie tzw. klina wodnego. Przyczepność drastycznie spada, woda unosi pojazd, który zaczyna ślizgać się w niekontrolowany sposób.

Jak rozliczyć kierowcę?

14 grudnia 2020
Rozliczanie czasu pracy kierowców to niełatwy orzech do zgryzienia. Potrzebna jest doskonała znajomość przepisów, skrupulatność i systematyczność. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw transportowych decyduje się na powierzenie tego obowiązku firmom zewnętrznym.

Samochody do rajdów, wyścigów i driftu

12 listopada 2020
Świat samochodów wyczynowych jest niemal tak barwny i zróżnicowany, jak fauna tropikalnych raf kolorowych. Auta służące do rywalizacji na odcinkach specjalnych i torach możemy jednak podzielić na trzy główne typy – rajdowe, wyścigowe oraz te do driftu. Mają wiele wspólnego, ale też wiele je różni. Postanowiliśmy porównać je ze sobą. Niuanse tłumaczy licencjonowany kierowca rajdowy, jeden z najlepszych drifterów w Europie i konstruktor samochodów wyczynowych – Paweł Trela.

Wynajem długoterminowy. Czy warto?

12 listopada 2020
Wynajem długoterminowy samochodu to alternatywa dla kupna. Kierowca użytkuje samochód „jak swój”, ale nie jest jego właścicielem. To sposób, żeby uniknąć jednorazowo dużego wydatku (jak przy zakupie), a także ograniczyć formalności („odpadają” rejestracja i ubezpieczenie) i obsługę auta (np. serwisową).

Samochód dla różnych pokoleń Polaków

03 listopada 2020
Według starszych pokoleń kierowców auto powinno być przede wszystkim praktyczne i niezawodne. Młodsi wolą za to, by było wygodne i… dobrze brzmiało. Temu, jak z wiekiem zmieniają się nasze preferencje oraz spojrzenie na cztery kółka, w swoim nowym badaniu przyjrzał się Europejski Fundusz Leasingowy.