Dzisiaj jest 15 Czerwca 2024, Sobota, imieniny obchodzą:

MOTOCYKL BEZ BARIER

W Polsce nie produkuje się motocykli dla osób niepełnosprawnych, ale nie oznacza to, że niepełnosprawni nie mogą doświadczyć przyjemności podróżowania jednośladami tak jak osoby sprawne. Istnieje wiele sposobów umożliwiających dostosowanie motocykla do potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Źródło: www.psnm.pl

W przypadku amputacji prawej nogi lub ograniczonej sprawności zaleca się transfer tylnego hamulca do uchwytu zamontowanego na dźwigni kierownicy.

Jeżeli maszyna ma bliźniaczkę przedniej płyty układu hamulcowego jeden z zacisków może być połączony z tylnym układem hamulcowym.

Innym sposobem dostosowania tylnego układu hamulcowego jest użycie powiązania –przeniesienie hamulca z lewej strony maszyny. Hamulec może zostać usytuowany zarówno przy pedale biegów lub bezpośrednio za nim.

W przypadku amputacji lewej nogi lub ograniczonej sprawności można zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze to Kliktronic. Do zmiany biegów używa się elektromagnesu podłączonego do dźwigni zmiany biegów, oraz dwa przyciski zamontowane na kierownicy. System jest bardzo wygodny, bezpieczny i łatwy w obsłudze.

Drugie udogodnienie – to Mechaniczna zmiana biegów. Dźwignia zmiany biegów sytuowana jest po prawej stronie zbiornika paliwa, co umożliwia zmianę biegów prawą ręką. Patent sprawdzony i niezawodny.